Günde 1 saat çalışarak ayda 150 dolar kazanmak


Başlığın yanıltıcı olmaması için evvela hikayemizi anlatalım.
Haziran 2007'de bir blog açtım. Blogla yaklaşık bir yıl ilgilendim. İlgilendim kelimesinin altını çiziyorum. Bu yazıda ve bu yazıyı takip edecek yazı dizisinde sitenizle nasıl ilgilenmeniz gerektiği üzerinde duracağım.
Temmuz 2008'de sitenin kapısına kilidi vurdum yani ilgilenmez oldum. Nedenini belki sonra anlatırım. 2008 Temmuzundan bu tarafa site yayında, ziyaretçi kabul ediyor. Hatta para bile kazandırıyor. Aradan yaklaşık 8 ay geçmiş. Bu 8 ay içinde sitenin bize nakit olarak kazandırdığını aşağıdaki resimde görüyorsunuz.
Bu Google AdSense geliri. Zaten başkaca gelir kaynağı yok. Gördüğünüz gibi hiç güncellenmeyen, ilgilenilmeyen bir site günlük ortalama 5 dolar kazandırmış.
2008 Temmuzundan bu güne kadar siteye 400 binden fazla ziyaretçi gelmiş. İşte sayaçtan alınma ekran görüntüsü:

Geliri ziyaretçi sayısına böldüğümüzde şu rakamı elde ediyoruz: 0,0033$. Yani sitemize gelen her bir ziyaretçi yarım kuruş (eski para ile 5 bin lira) demek oluyor.

İşte bu tecrübemi aktaracağım sözünü ettiğim yazı dizisiyle. Yazılar belli bir plan dahilinde olmayacak, yani aşama aşama şunlar yapılmalı diye yazmacağım. Aklıma geldikçe yazacak, sonra bir sıraya koyacağım. Dersler etiketini vereceğim. Dersleri RSS ile de takip edebilirsiniz.
Bir sonraki derste görüşmek üzere...
28 Mart 2009 Cumartesi

Hiç yorum yok: