İnternet Ünlüleri, internetin tarihi


Memleketimize internet 1993'te gelmiş. 1995'te ODTÜ ve TUBİTAK, 1997'den itibaren ise tüm Türkiye internete kavuşmuş. Daha fazla ayrıntılı bilgi isteyenler şu yazılara bakabilir:
Türkiye'de internet
İnternetin tarihi
Türkiye'de internet ne zaman doğdu?
O günlerden bu yana memleketimiz internet ünlüleri yetişmeye başladı. İşte aklımıza ilk gelen internet meşhurları

İnternet Mahir

Asıl adı Mahir Çağrı. İnternette bedava hizmet sunan sitelerden birinde tek sayfalık sitesini açıyor ve şöhreti yakalıyor. Ünü ülke sınırlarını aşmış, ecnebi kızlarıyla sarmaş dolaş bozlar vermiştir. Delikanlılarımıza "Bu herifte ne buluyorlar, bize niye düşmez..." dedirtmiştir kendisi. Zamanında televizyonlara çıkmış bir röportajında "Ben ülkemi tanıtıyorum, dünya barışı için uğraşıyorum, Turizm Bakanlığı bana sahip çıksın" diyerek bu topraklara bağlılığını göstermişti. Faaliyetlerini resmi sitesi I Kiss You'da görebilirsiniz.

Hayalet Sevgilim - İrem

Şöhreti çabuk yakalayan ve çabuk kaybedenlerden. MP3 ünlüsü. Hayalet Sevgilim adında bir şarkısı yayılıyor internette ve peşinden kaset çıkarıyor. Bugünlerde ne yapar, ne yer ne içer bilemiyoruz. Hikayesi burada yazıyor. İşte klibi:

Öykü - Berk

Youtube'nin ünlülerinden. İkiz kardeşler Evlerinin Önü Boyalı Direk adlı türküyü gitar eşliğinde söyleyip videolarını Youtube'da yayımlıyor ve şöhret geliyor. Bir ara devlet televizyonunda program yapıyorlardı. Hâlâ devam ediyorlar mı bilemiyorum. İşte şöhreti yakaladıkları klip:

Volkan Yılmaz - Wolkanca

Ucundan bucağından internet yayıncılığına bulaşıp da onun adını duymayan yoktur. SEO, blog gibi kavramlarının üzerine abanmış, halen yayında olan blogunda gündemi kovalamıştır. Bir ara işi o kadar abartmış ki lanblog (şu an şifreli) diyerek özel hayatının en mahrem konularını internete taşımıştır. 18 Martı tatil ilan ederek liseli zıpırları sevindirmiştir. Etek altı görüntüleri vs. diyerek bel altına vurmakla suçlanmış, bildirgec'i heklemiş, sarhoşken yazdıkları yüzünden mahkemeye verilmiş. Wolkanca, Türk gencinin internette IRC'den kurtulup üretmeye başladığı dönemlerin tipik bir örneğidir.

İdare edemem anne! Yaman


Yaman, internette şöhreti yakalayanların en küçüğü. Yakaladığı söhretin belki kendisi de farkında değil. Annesi tarafından çekilen videosu neredeyse tüm video sitelerine yüklenmiş, küçük çocuk koca koca adamlar tarafından taklit edilmiştir.
Hatta onun sözlerinden domain alınmış, videoları taklit edilmeye devam etmektedir.

Gökçe Kırgız - Kalbime Gömerim O Zaman

Kim olduğu halen bilinmiyor, ortaya çıkmamayı tercih etmiştir. Söylediği şarkıya başkaları sahip çıksa da gençler onun sesini beğenmiş, gönüllü olarak video klipler çekmişlerdir. Şarkısı geçtiğimiz yıllarda cep telefonlarında melodi olarak kullanılmış idi. İşte o şarkı:

Abaza Hasan

Kötü bir şöhreti var, ol sebepten yakaladığı şöhretin tadını çıkaramamış. Tokyo Times gazetesinde yazdığı yorumda cep telefonu numarasını verdiği için kendisine halen küfür edilmekte, dilimizin küfür hazinesi dünyaya gösterilmektedir. Özet hikayesi burada.

Kolbastı

Bu sefer meşhur olan bir şahıs değil bir sallanma biçimi. Menşei tartışılsa da gençler seviyor kolbastı denen oyunu. Haşmet Babaoğlu tarafından yüzyılın dansı ilan edildi. Kolbastının ünü ülke sınırlarını aşmış. İnternette en çok seyredilen videoların başında geliyor kolbastı
19 Mart 2009 Perşembe

Hiç yorum yok: