Capoeira nedir, kapueyra müziği, mp3


Capoeira bir dans ve dövüş sporudur. Savunma ve saldırı sporlarının çoğu gibi Uzak Doğu doğu kökenli değildir. Anavatanının Afrika olduğu söylenir. Dünyaya yayılması ise Brezilya üzerinden olmuştur. Zenci köleler hayatta kalabilmek ve kendilerini korumak için Capoeira öğrenmişler ve öğretmişlerdir. Ölümcül bir spor olduğu söylenir. Geçen yüzyılın başında Capoeira bilen siyahi insanlar devlet kademelerinde koruma (body guard) olarak çalışmışlar, bu spor tehlikeli olduğu için bir aralar yasaklanmış bile.
Capoeira'nın Türkiye'de tanınması "The Only Strong” (Güçlülerin Dünyası) adlı sinema filminden sonra olmuştur. Film 1994'te vizyona girmiştir.

Capioera videosu


Capioera öğrenmek

Büyük şehirlerde ve bazı şehirlerde kurslar açılmış. Hareketleri görünce insanın kurslara yazılası geliyor.Capioera için özel müzik aletleri varmış. Afrika belgesellerinde duyduğumuz müziklere çok benziyor Capoiera müzikleri. Şurada 100 tane kapeyro müziği var.
6 Nisan 2009 Pazartesi

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Bende Caporiera dansı öğrenmek istiyorum ama nasıl öğrenceğimi bilmiyorum kurslara yazılmak istiyorum ama elimde ne adres var nede cep telefon numarası var bna yardımcı olurmusunuz... Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum LÜTFEN...!!!

selmaa2010 dedi ki...

mrblar
capuera hastasıyım acayıp eylencelı 5 ay gıttım ben ama ders 10 da baslıyo yarım saat muzık 12 kadar ders bıtıyoo tavsıye ederım ama genc saat oldugu ıcın aılem problem yaptıgı ıcın bıraktım ıstanbul kadıkoyde ve umranıye anadolu spor kulubunde var sondurakta haldun alagasa gıtmeden kıme sorsan soylerle hayati hocamla nıhat hoca var sımdıden basarılar