Google medyadaki gözünüz olsun


Bir ajans vardı, ismini hatırlamıyorum ama reklamdaki sloganını hatırlıyorum: "Medyadaki gözünüz" Firma, medyayı sizin için tarıyor ve sizinle alakalı olarak ne yayınlandı ise size sunuyordu.
Aynı hizmeti Google'nin de yaptığını söylesem, üstelik ücretsiz. Google sizin için sadece interneti tarıyor. Televizyonları takip etmiyormuş Google. Ama gazeteleri takip ediyor.
Google Alerts'e girin. Karşınıza bir form çıkacak. İlk satıra takip edilmesini istediğiniz kelimeyi veya kelimeleri yazıyorsunuz. Adınız, Soyadınız'ı da yazabilirsiniz. "Adınız Soyadınız" şeklinde yazarsanız sadece tırmak işareti içinde geçen ifadeleri aynen tarayacaktır. Eğer Adınız, Soyadınız yazarsanız o iki kelimenin geçtiği sayfaları size haber verecektir. "Adınız Soyadınız" -doktor yazdığınızda içinde "doktor" kelimesi geçen sayfalar hariç tutulacaktır.
Diğer satırlardakileri açıklamaya gerek duymuyorum.
Sitenizden kimler bahsetmiş, size kimler link vermiş, bunu da öğrenebilirsiniz Google Alerts ile. Search terms kısmına şu ifadeleri yazın: "siteadresiniz.com" -site:www.siteadresiniz.com. -site:www.siteadresiniz.com yazdığınızda sizin siteniz hariç tutulacaktır. Biz şöyle ayarladı: "uzunyol.net" -site:www.uzunyol.net
28 Nisan 2009 Salı

Hiç yorum yok: