Siyasal,Ekonomik ve Askeri birlikler


AVRUPA BİRLİĞİ
1951 yılında Fransa,Almanya,Belçika,Hollanda,İtalya,Lüksemburg öncelikle Avrupa Kömür ve Çlik Topluluğu kuruldu.Amacı kömür ve çeliğin ortak kullanılması idi.Sonra 1957 yılında 1 ocak 1958 de yürülüğe girecek Roma anlaşmasını imzalayarak Commen market yani Avrupa Ekonomik topluluğu AET kuruldu.1 ocak 1995 te üye sayısı 15 eyükseltildi.

PANAMERİKAN BİRLİĞİ

Kuzey ve güney Amerika kıtalarındaki ülkelerin ortak çıkarları nedeniyle işbirliği geliştirmelerini hedefleyen öngören örgüttür.

İNGİLİZ ULUSLAR ÖRGÜTÜ(COMMEN WEALTH)
İkinci dünya savaşından sonra İngilterden bağımsızlığını kazanan ülkeler üzerindeki nüfuzunu sürdürebilmek için kurulmuş bir örgüttür. Halen 43 devlet üyedir.

BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU
Sovyetler Bİrliğinin 19991 yılında dağılışının ardından bağımsızlığını ilan eden devletlerle Rusya'nın siyasal ve ekonomik ilişkilerini sürdürmek için kurulan Bağımsız Devletler Topluluğu'nun temeli 3 Aralık 1991 tarihinde Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya Cumhuriyetlerinin devlet başkanları tarafından atıldı.Üç Cumhuritein devlet başkanları bir araya gelerek artık Sovyetler birliğinin resmen mevcut olmadığını bunun yerine Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturduklarını bildiren bir anlaşma imzaladılar ve Sovyetlerde yer alan diğer Cumhuriyetleri de birliğe katılmaya çağırdılar.
Bugün ise; Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Beyaz Rusya, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan olmak üzere 12 devletten oluşmaktadır.

KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ
Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında ekonomik , ulaştırma , haberleşme vs. işbirliğini öngören birliktir.
Türkiye, Rusya, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova, Arnavutluk, Yunainistan, Azerbaycan, Gürcistan, ve Ermenistan 'dan oluşan birliktir.

İSLAM KONFERANSI ÖRGÜTÜ

İslam ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğini geliştirmek amacıyla bütün müslüman ülkeleri kapsayan birliktir.Türkiye birliğe 1976 yılında girmiştir.

19 Mayıs 2009 Salı

Hiç yorum yok: