AdSense tıklama başına az veriyorsa


AdSense ekranında Sayfa TO, Sayfa eBGBM gibi yazılar görürsünüz. Sayfa TO tıklama oranınızı ifade ediyor. Tıklama oranlarını nasıl arttırabileceğinizi daha önce bir yazıda anlatmaya çalışmıştır. Sayfa eBGBM ise bin gösterim başına kazancınızı ifade ediyor. Buradaki rakam ne kadar büyük ise siteniz o kadar değerli demektir.
Sayfa TO, %5 civarında iken Sayfa eBGBM 0,90$ ise o siteden fazla birşey kazanamazsınız.
Sayfa eBGBM'nin yani tık başına aldığınız paranın düşük olmasının sebeplerini ve bunu yükseltmenin yollarını açıklamaya çalışacağız:

Sitenizin içeriği reklamverenler için değerli değildir. Şöyle ifade edelim, kimsenin reklam vermeye yanaşmadığı konular üzerinde duruyorsunuzdur.

Sitenizdeki kelimeler için reklamverenler arasında rekabet yoktur. "Dizi, dizi izle" kelimelerinin geçtiği tonlarca site varken ve bu kelimelere reklam vermek için bir kuruş yeterli olacaktır. Haliyle yayıncının alacağı para bir kuruşun yarısından bile az olacaktır.

Kelimelerin reklamverenlere maliyetlerini AdWords trafik tahmincisinden görebilirsiniz. Reklamverene pahalıya mal olan kelime yayıncıya çok kazandıracaktır.

Pahalı kelimeler üzerine yazmak bir çözüm olmayabilir. Sırf reklam yayınlamak için açılan sitelere MFA (made for adsense, adsense için yapılmış) siteler deniyor. Google herşeyi hesap etmiş, bu türden sitelerde reklam yayınladığınızı fark ederse hesabınızı kapatabilir. Ziyaretçinize faydalı bir içerik sunun diyor. Hatta ziyaretçinin sitede kalış süresine bile dikkat ediyor. Ziyaretçilerinizi sitenizde tutmanızın yollarına bakın.

Sitenizin içeriğine güveniyorsunuz, ziyaretçilerinize faydalı olduğunuza inanıyorsunuz fakat yine de tık başına aldığınız para çok düşükse hesabınız smart pricing'e girmiş olabilir. Smart Pricing hakkında Bu durumda neler yapılmalı? Sitenizden bir süreliğine reklamları kaldırın. Ufak tefek sayfalarda reklam yayınlamayın, hesabınızda hiç reklam yayınlamayın. Yani bir ay boyunca AdSense'yi unutun. Sitenizin içeriği genişletmek ve kalitesini yükseltmek için uğraşın. Yine de tık başına aldığınız parayı arttıramadı iseniz bir yakınızın adına AdSense hesabı açıp o hesaptan reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Kimi sitelerde resimli reklamlar iyi kazandırırken kimi sitelerde tam tersi olabiliyor. Kanallar oluşturarak hangi tür reklamlardan daha çok kazandığınızı öğrenip yolunuza öyle devam edin.

Çok reklam yayınlamak tık başına aldığınız parayı düşürebilir. AdSense bir sayfada 3 bağlantı birimi 3 tane de metin/resim reklam olmak üzere toplam 6 reklam yayımlamanıza izin veriyor. Sitenizdeki reklam sayısı arttıkça reklamverenlerin rekabet etmesine gerek kalmayacaktır. Yine kanallar oluşturmanızı, az tıklanan reklamları sitenizden kaldırmanızı tavsiye edeceğiz.

Birkaç yazı sonra Dersler sona erecek. Biz şu ana kadar anlattıklarımızın yeterli olduğunu düşünüyoruz. Sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin.
26 Mayıs 2009 Salı

1 yorum:

Modapark.Net dedi ki...

harika bir yazı olmuş.Maalesef bende Sayfa eBGBM değerinden yana dertliyim.