AdSense tıklama oranlarını arttırmak


Sitenizdeki reklamlara tıklanma sayısını en başta sitenizin içeriği etkiler. Alışveriş yapmaya meyilli ziyaretçileri sitenize çekebilirseniz reklamlara tıklanma oranınız artacaktır. Bir cep telefonu, bilgisayar hakkında bilgi arayan, Antalya'daki otellerin adreslerini merak eden ziyaretçiler ilgilerini çeken reklamlara tıklayacaktır.
MP3 indirmek, kaçırdığı dizinin bölümlerini seyretmek, yıllık ödevini kolay yoldan yapmak için gelenler reklamlara tıklamayacaktır. Bundan sonra yazılarınızı hazırlarken buna dikkat edersiniz. Konuyla alakalı olarak şu yazıyı tekrar okuyunuz.
Sitenizin içeriğini bu türden değilse bile reklamları ziyaretçiye gösterebilirseniz tıklama oranınız az da olsa artacaktır. Şunlar yapılabilir:
Reklamları sitenin görünür yerine koyunuz. Yazı başlığının hemen öncesi veya sonrası reklam için ideal yerdir. 336*280 ebatlarındaki reklam birimini tercih edin.
Ziyaretçileriniz yazılarını baştan sona okuyor, sitede fazla kalıyorlarsa yazıların sonuna reklam koyabilirsiniz.
Site başlığınızın altına 728*15 bağlantı birimi koyabilirsiniz.
Sitenizin arşiv vs. bölümlerinin yer aldığı menü kısmına 200*90 bağlantı birimi koyabilirsiniz.
Yazılarınız çok yorum alıyorsa yorum formunun altına veya üstüne reklam yerleştirin.
Arama için AdSense'den çok verim alındığını zannetmiyoruz, o yüzden kullanmanıza gerek yok.
Tıklanma oranlarını kanallar oluşturarak takip edin. Kanallarınızı en az 3-4 gün takip ederek reklamlara en çok nerelerde tıklandığını görün, az tıklanan yerlerdeki reklamları kaldırın. Kanal oluşturma nasıl yapılır?
En önemli ipucunu sona sakladık: Sitenizi ziyaretçilerin alışkanlıklarına göre düzenleyin. Talebelik yıllarınızda kara tahtanın en çok neresine bakardınız? Bir gazeteyi elinize aldığınızda neresinden okumaya başlarsınız? (Spor sayfası olduğunu biliyorum, sayfanın neresinden okumaya başlıyorsunuz?) Haber sitelerine, büyük arama motorlarına bakınız. İçerik nereden başlıyor? Sol üst köşeden değil mi? İşte reklamlarınızı ve site içeriğinizi sol üst köşeden başlayarak yerleştirin. Veee internette en çok kullanılan renkleri kullanın. İnternet demek link (bağlantı) demektir. İnternet kullanıcısı linklere tıklayarak gezer ve en çok kullanılan link rengi mavidir. Reklamlarınızda mavi rengi kullanın.
İlerde bu konuda bilgiler vermeye devam edeceğiz. Yazılara gelen yorumlar bize yön verecektir. Siz de görüşlerinizi belirtin, sorularınız varsa bi zahmet yazın.
20 Mayıs 2009 Çarşamba

Hiç yorum yok: