Aranan kelimeleri nasıl tespit etmeli?


Sitenizin istatistiklerini takip ediyorsunuzdur. Google Analitik en ideal sayaçtır. Sayacı kullanarak hitinizi nasıl arttırabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.
Sitenize hangi anahtar kelimeleri arayarak geldiklerini sayaçtan görebiliyoruz. Ziyaretçilerinizin daha çok yazılarınızın başlıklarında geçen kelimelerle geldiklerini fark etmiş olmalısınız. Yani Google size yazınızın başlığını beğendiği için ziyaretçi gönderiyor diyebiliriz. Ne güzel, başlığa aranan kelimeyi yazarım, altına da alakasız bir iki şey karalarım, deyip kurnazlığa başlamayın. Bu kurnazlığınızı Google tespit ettiği zaman sitenizi cezalandıracak, arama sonuçlarında gerilere atacaktır.
Bir misal ile açıklamak istiyorum. Sitenize her gün "başçavuşun beygiri" kelimelerini arayarak 10 kişi geliyor diyelim. Siz doğrudan başçavuşun beygirini anlatan bir yazı yazmadınız. Sadece bir yazınızda laf arasında geçiyor. Üstelik Google'de başçavuşun beygiri diye aratılınca sizin siteniz 2. hatta 3. sayfada çıkıyor. Buna rağmen düzenli olarak ziyaretçi geliyor. Buradan şu sonuçları çıkarabiliriz: "Başçavuşun beygiri" çok aranıyor veya bu kelimeleri arayanlar birinci sayfadaki sitelerde aradıklarını bulamıyorlar.
Ne yapacaksınız? Hemen "Başçavuşun beygiri, eşeği" başlıklı bir yazı hazırlıyorsunuz. Yeni yazınızda 3. sayfada yer bulan yazınıza link verin. Sitenizin kısa bir süre sonra birinci sayfada kendine yer bulur. Eğer çok ziyaretçinin geldiğini görürseniz "bascavusunbeygiri.com" u da alıp yeni bir site bile kurabilirsiniz.
Bir uyarıda bulunalım. Sitenizde aynı başlığa sahip birden fazla yazı olmasın. Google tekrar eden içeriği sevmez.
Konuyla alakalı olarak şu yazıya göz atabilirsiniz.
8 Mayıs 2009 Cuma

Hiç yorum yok: