Sitenize ziyaretçi çekme yolları


Birazdan anlatacağım yöntemler az da olsa mazisi olan siteler, bloglar için geçerlidir. Eğer blogunuzu yeni açtı iseniz önceki yazılarımıza bakınız:
Başlıyoruz, neye ihtiyacımız var?
Sitenizdeki yazılar nasıl olmalıdır?
İnternet gündemini ve memleket ve dünya gündemini iyi takip etmelisiniz. İyi bir blogcu olmak için iyi bir blog okuyucusu olmanız gerekiyor. Blog okuyucuları genelde RSS okuyucu kullanılar. Eğer kullanmıyorsanız Google Reader'ı öneririz. Nasıl kullanacağınızı şu yazılardan öğrenebilirsiniz. Google Reader, Gürkan Çelik, Google Reader Google Reader İpuçları
Gelelim püf noktalarına.
Bloglarda çok yorum alan yazılar genellikle çok okunuyor, çok aranıyor demektir. Çok yorum alan yazılardan kopya çekebilirsiniz. Dikkat edin, kopyalayın demiyoruz. Konuya farklı bir açıdan bakabilirsiniz mesela. Örneğin şu yazı 269 yorum almış. Damacana, "Askerlik tecili nasıl yapılır?" diye yazmışi Siz de kıvrak zekanızı çalıştırarak kelimelerin eşanlamlılarını kullanarak farklı bir yazı yazı yazabilirsiniz.

Bazı bloglarda online (çevrimiçi) ziyaretçi sayısını gösteren sayaçlar kullanılıyor. Bu sayaçlar o an sitede kaç kişi bulunduğunu, ziyaretçilerin hangi sayfalarını gezdiğini gösteriyor. Şu sayfaya bakarak Gökhanblog'daki popüler yazıları görebilirsiniz. Tekrar ediyoruz, kopyala/yapıştır yapmak, laf salatası yapmak yok, yazdığınız şeyler işe yarasın.

Blogların sağında solunda yer alan Live Traffic Feed, FEEDJIT Live Page Popularity yazan yerlere bakarak popüler aramaları ve yazıları görebilirsiniz.
Blogların sayaçlarını inceleyerek çok aranan kelimeleri görebilirsiniz. Örneğin, yazarblog'a "sagopa kajmer yeni albüm" diyerek geliyorlarmış.

Ara sıra şu arama sonuçlarına bakarak araştırma yapabilirsiniz. Sayaçturka Sayyac

Bloglarda çok okunan yazıları sizin için listeyen bir site var. Okunuyoruz.biz

tr.wordpress.com'dan günün popüler bloglarını ve yazılarını görebilirsiniz.
13 Mayıs 2009 Çarşamba

1 yorum:

Adsız dedi ki...

walla hocam ben de içerik başlıklarına site sahiplerinin dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Benim sitem www.gundemyalova.com . ilk başta 10-20 ziyaretçi gelirken popüler başlıklar sayesinde sayım 1500 lere yükseldi..