Tiyatro türleri: Trajedi, Komedi, Dram


İlk mektebin 4. sınıfında idim. İşgüzar bir örtmenim var idi. Türlü türlü icatlar çıkarırdı. 10 Kasım için bir temsil hazırlanıyor. Sanırım kısa, 5-10 dakikalık bir piyes. Sınıfın gözdelerine diğer vazifeler verildiği için piyese sümüklü oğlanlar, pürçekli kızlar kalmış olmalı diye hatırlıyorum. Şiirden bir piyesti. Öyleydi işte. Konuşmalar şiir şeklinde idi, ne tuhaf demiştim. Oynayanları da sevmiyordum. O saçlarını at kuyruğu bağlayan ukala kız nine rolündeydi. Onun gerzek amcaoğlu da torun rolünde. Olacakları sezmiştim önceden. O gerzek rolünü ezberleyemedi, benim üstüme kaldı o rol. Örtmen, "Sen yapacaksın!" dedi. Bişi diyemedim, olmaz ben istemiyorum, diyemedim. Ama suratım asıldı, belki de sövmüşümdür içimden. Sesli olarak düşünmüş olmalıyım ki yanımda oturan ispiyoncu hemen yetiştirdi örtmene: "Örtmenim, Şaban oynamak istemiyormuş." "Ne demek istemiyormuş, Atatürk piyesi bu... Sen Atatürk'ü sevmiyor musun?" Ta ta ta taamm... Burada es verelim.
Çıktık sahneye torun olaraktan, rolümü unuttum, yarım yamalak okuduk... Bişi demedi örtmen amma o günden sonra yıldızımız hiç barışmadı. Ve ben nefret ettim tiyatrodan, halen de nefret etmekteyim. Efendim, tiyatro halkların mektebiymiş, devlet tiyatroları yetmezmiş gibi devletin destek olması lazımmış, mış da mış...
Lafı çok uzattım farkındayım, sizler tiyatro türleri hakkında bilgi almaya geldiniz bu sayfaya. Çok uzatmaya gerek yok. İşte kısa kısa tiyatro türleri.

Trajedi

Ağlatır, acılı değil acıklıdır. Asildir, tanrılar, tanrıçalar, krallar, kraliçeler vardır. Manzumdur, olaylar 24 saat içinde geçer, ölüm, ihanet, cinayet, intihar vardır amma bunlar sahnede gösterilmez. Tek bir mekanda geçer ve tek bir ana olay vardır. Hiç seyretmedim, 5 perdelik olduğu söyleniyor.

Komedi

Güldürür, trajediden farklı olarak avam takımını anlatır. Manzum veya mensur olabilir.

Dram

Komedi ile trajedi arasında birşey olduğu iddia edilir. Hem acıklı hem de gülünç yönlerini anlatırmış hayatın. Diğer klasik türler gibi katı kuralları yoktur. Müziklisine melodram deniyor.
19 Mayıs 2009 Salı

Hiç yorum yok: