ÖSS ve Mehmet Akif ve hatalı Edebiyat Sorusu


Kamil Yeşil, Mart 2009'da, Türk Edebiyatı dergisinde ÖSYM’den İstiklal Marşı’na ve Mehmet Akif´e Tavır (mı ?) başlıklı bir yazı yazdı. Yazıda özetle ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı'na dair sorular sorulmadığı söyleniyordu.
Yazarı tebrik ediyoruz, bu yıl ÖSS'de Mehmet Akif'le ilgili olarak iki soru soruldu. İşte o sorular:
11. Ben, sanatta bir akıma bağlanmaya karşıyım. Çünkü her akımın öncüsü aslında bir kişidir. Ondan sonra gelenler de aynı yolu izleyerek akımın öncüsünü taklit etmekten başka bir şey yapmaz. Bu bağlamda şiir akımı da olamaz. Çünkü bu da bir çeşit taklit zinciridir. İşte ---- böyle bir zincirin halkası olmaktan kaçınış, belirli bir akım içinde yer almamıştır.
Bu parçada öne sürülen düşünceye göre boş bırakılan yere aşağıdaki adlardan hangisi getirilmelidir?
A) Cenap Şehabettin
B) Faruk Nafiz
C) Mehmet Âkif
D) Oktay Rifat
E) Ece Ayhan


20. Hayır, hayal ile yoktur benim alışverişim,
İnan ki her ne demişsem, görüp de söylemişim
Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.
Bu dizelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi
söylenemez?

A) Düz yazıya yaklaşan bir havası vardır.
B) Dilin alışılmış kalıpları yıkılmaya çalışılmıştır.
C) Somutlamaya başvurulmuştur.
D) Uyak ve yineleme, ahengi sağlayan ögelerdendir.
E) Gerçekçi sanat anlayışına bağlılığı yansıtır.


Gelelim hatalı edebiyat sorusuna.

Cevap anahtarında doğru cevap olarak C seçeneği yani Yusuf Ziya Ortaç verilmiş. Ama Yusuf Ziya'nın gezi yazısı türünde eseri vardır: Göz Ucuyla Avrupa. Eserin adından türünü tahmin edebilirsiniz zaten. O eser gezi yazısı değil, anı (hatırat) diyenler çıkabilir. O zaman şunu sorabiliriz. Gezi yazısı ve hatırat türlerini birbirinden ayırmak için nasıl bir ölçü kullanıyorsunuz?
Soruda verilen Babürname edebiyat bilgisi kitaplarında Türk edebiyatının ilk hatırat (anı) eseri olarak geçmektedir. Elinizin altında edebiyat ders kitabı yok ise Gogıla veya kutsal bilgi kaynağımız Ekşi Sözlüğe bakabilirsiniz.
Sorunun doğru cevabı C değil, A olması gerekiyor. ÖSYM cevap anahtarını yanlış basmışız diyerek işin içinden sıyrılabilir.
16 Haziran 2009 Salı

Hiç yorum yok: