Baz istasyonlarının yerleriİnsanlar cep telefonlarını kapamayı ya da cep telefonu satın almamayı tercih edebilirler. Ancak bir baz istasyonunun kurulacağı yeri seçemezler.

Telekomünikasyon Kurumu; operatörleri, kamuyu ve özellikle halkı düşünerek bazı prosedürler oluşturmuştur. Bu başvuru dosyası TELEKOMÜNİKASYON KURUMU tarafından incelendikten daha sonra değişik kamu kuruluşlarının yetkili veya sorumlularının bulunduğu her ilde İL MAHALLİ ÇEVRE KURULU tarafından da gözden geçirilerek uygunluğu için karar verilir. İstasyonun kurulum aşamasında ise tüm kontrol ve ölçümleri yaparak uygun olduğu taktirde kurulacak istasyona onay verilerek , uygunluğunu gösteren Güvenlik Sertifikası verilir.
Operatörler, bir istasyon kurulumu ya da ilgili ekipman kurulumu ile ilgili bir geliştirme teklifinde bulunduğunda yerel yönetimlere danışır ya da haber verir. Görünüm ve büyüklük, planlama izninin gerekli olup olmadığını belirler. Cep telefonu hizmetimizden nihai olarak faydalanacak olan yerel insanların, topluluklarını etkileyecek teklifler konusunda tam anlamıyla bilgilendirilmeleri önemlidir.
29 Temmuz 2009 Çarşamba

Hiç yorum yok: