e fatura sorgulama, öğrenme, e-fatura posta kutusu            Telefon, su, elektirikve  doğalgaz gibi ödemleriniz için kullanılan fatura saıyısınınherhalde en az ülkemizdeki hane sayısı çarpı 4 veya 5 olacağını  tahmin edebilirsiniz. Kurumlarımız bu evrak yığınları ile boğuşmaktan tasnifi, düzenlenmesi, yollanması. Tüm bu maliyetler gözönüne alındığında  çok daha önceleri yapılması gereken ancak  2008 in  Martında hayata geçirilen bir uygulama. Olsun zararın neresinden dönülürse kardır, en azından.

           Ama o nasıl bir kardır ki e fatura öncesinde bu zamana kadar feda ettiğimiz ağaçlarımız  kaç Belçika yüzölçümü gelir  burada söylemeyelim. 

Ülkemizde bundan sonra daha başka hangi 'e 'ler var sırada bilmiyorum ama evlerine çocuklarının okul ödevleri için bilgisayar alıp ve onuda takip etmeyip yavrularını bilgisayar başlarında strateji, savaş, şiddet, veya hayali tarla ekim dikimlerinde çalıştıran ebeveyinlerin bilgisayarın bu varolagelen nimetlerinden de faydalanmayı bilmeleri bir elzemdir.Lafı daha fazla uzatmadan... 

bilgisayardan ; TC kimlik no muzu sorguladık, Sınav sonuçlarımızı, Atama sonuçlarımız, arabamızın trafik vergi denetimlerini, biten poliçelerimizi, vs...

Peki ya nedir bu  e-fatura? sorusuna  hepimizin ve yetkililerimizin verecek cevabı vardır.Vardır olmasına da ben hala her apartmanımın giriş kapısından adımımı attığımda neden koridora saçılmış fatura ekstreleri görüyorum?

Ağaç katlimanına dur demek için ellenmeyen fatura kullanın, e-faturaya sahip çıkın. Gibi bir sürü afişlenen  yazı ve resimleri kurmlar basıyor,dağıtıyor ve kendileri bunu kullanıyor. Perhizin böylesi... Kardeşim herşeyi vatandaşınıza mı soruyorsu nuz? Şuu tarihten uygulamaya başlıyor deyin olsun bitsin... Bilgisayarı yoksa cepten çek msj.ı olsun bitsin.Cep telefonu olmayan mı var.Memleket telefon çöplüğüne döndü zaten.Neyse bu konuda sitenin birisi bakın hatırı sayılır bilgiler vermiş.Gogıl amca kızmasınolduğu gibi veriyom kopye de demeyin

''Faturanın internetteki halidir diyelim kısaca. Peki fatura nedir? Fatura, devletin sizden haraç almak için bulduğu bir sistemdir. Aldığınız her fatura devlete para ödediğinizin bir ispatıdır. Üzerinde numarası olur; kayıt, kontrol edilir. İki nüsha hazırlanır, biri sorumlu bir vatandaş olduğunuzun belgesi olarak sizin elinize verilir. Diğeri esnafta kalır, muhasebecesine, gerektiğinde devlete gösterir. İşte faturanın elektronik olmasındaki engel burada karşımıza çıkıyordu. İmdiye kadar Avea, Türkcell, Telekom, Telsim Vodafone gibi kurumlar istemeniz halinde faturanızın örneğini e-posta ile gönderiyorlardı. Size e-posta ile gelen faturanın örneğidir sadece. Şirket, firma devletin alacağını sizde bırakmadığını ispatlamak için matbu fatura düzenlemek zorunda.
Bundan sonra öyle olmayacakmış. Fatura numarası yerine ID (bu ide neyse) kullanılacakmış.
''
E Faturaile hayatımızda ne değişecek sorusuna ise bakın ne diyolar

''-kime ne kazandıracak?
Postacıların iş yükü hafifleyecek. PTT'nin P'si hâlâ özelleşemediğinden, postacılarımız devletin personeli olduğundan postacılara "Artık size ihtiyacımız kalmadı, hadi güle güle" denilmeyecek. (Devlet baba, iyi bir firma. Bizden faturayla aldığını vatanın bağrından çıkan postacılara, karayolculara, köy hizmetlerinde çalışanlara, öğretmenlere... kısacası bize geri dağıtıyor.)
Kâğıttan, mürekkepten tasarruf edilecek. 
E-fatura düzenleyecek olan kurumlara fatura hazırlayan göbekli patronların matbaaları kendilerine bir çıkış yolu bulurlar elbet. Onları mı düşüneyim şimdi?
Posta kutusuna daha az bakacağım.
Sanırım e-fatura, e-posta ile gönderilir. ''

bilgilerini burada paylaştığım kardeşimizin e bilgilerine sağlık.Sizede yaşamınızda e fatura veya be fatura en iyisi az gelen fatura.Allah ödeme kolaylığı versin.

Hemen söyleyelim belkide gerek yok.E faturayı, eeee bilgisayrdan ödeyebilirsiniz. 

 


18 Aralık 2009 Cuma

Hiç yorum yok: