Norveç işçi alımı, iş başvurusuSon günlerde yayılan Norveç ve bazı avrupa ve iskandinav ülkelerine işçi alımı ile ilgili sanal alemde duyulan haberler herkesin büyük ilgisini çekiyor.

Norveç'in Türkiye'den bundan birkaç yıl evvel 100 bin dolayında nitelikli işçi istemesi yurtdışında iş imkanı arayışıiçinde olanlar arasında bi hayli heyecan yaratmıştı.Bana sorarsanız ;

Uzak yerin somunu tatlıdır,derler.
Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler.
Tosyaya pirince giderken evdeki bulgurdan olamak,derler.

Üçüncüsü biraz korkutucuu ama bu sözleri söyleyen atalarımız boşuna dememişler.Tabi bu arada işsizlik oranlarının arttığı, yoksulluk sınırının bilmem nerelere dayandığı bir zamanda green kart, ve bu gibi uzak memleket kapılarının iş ve aş umudu olması maalesef kafaları karıştırıyor.Karacaoğlan demiş sanırım,Güzelleri var bizimkilere benzemez diye.O da iş başvurusu ile mi gitmiş yoksa söz onun değilmi orasını bilenler bilir.Ancak 2002 lerden bu yana Norveç'te İsveç diyenler de var buna işçi alımı ,hatta ve hatta başka nedenleri de bahane ederek dahi terk-i diyar etmeyi düşünenlerin varlığını internet ortamından duymak üzüzyor bizi.Bİlindiği kadarı ile çalışma ve oturma izni alabilmek için gerekli şartlar şunlarmış. En az meslek lisesi mezunu veya dengi bir okulda mesleki eğitim almış olmanız gerekiyo.Vasıfsız olmayacaksınız yani.Daha ekstern meslekler için örneğin aşçılar, inşaat vs.İş sahalarında teknik elemanlar için daha farklı ve seçici özellikler isteniyor.

Elçiliğe başvurmak gerekiyor ama nasıl diyorsanız hemen Ankara ve İstanbul adresini verelim

Adres:
Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği
Kırkpınar Sokak No:18
06540 Çankaya, Ankara
Posta adresı:
Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği
P.K. 82 Kavaklıdere
06692 Ankara


İstanbul Başkonsolosluğu

Adres:
Bilezik Sokak No:2
34427 Fındıklı, İstanbul


Başvuru formunun Türkiye'den verilmesi gerekiyor.
Başvuru formları Norveç elçiliği ve konsolosluğuna ulaştırılmalı. Başvurunun sonucu Norveç elçilikleri veya konsolosluğundan öğrenilecek.Daha detayl ıbilgiler için ise Büyükelçiliklerden veya yine internet ortamından takip edebilirsiniz.
Bu arada unutmadan bu günlerde bir de moğolistan işçi alımı başvuruları -ne kadar doğru bilmiyorum- bu günlerde internet okurunun sık sık karşısına çıkmakta.
19 Şubat 2010 Cuma

Hiç yorum yok: