scoter fiyatları, üç tekerli bisikletler ve çocukluğumŞu anda otuzlu yaşlarımdayım.Tarancının şiirine muhatap olmaya az kaldı, vesselam.Çocukluğumu hatırlıyorum.Kızımın çocukluğunu doya doya yaşamaya çalıştığı günlerimde.Kalyu, marsu pilami, gece bahçesi, müfettiş gecıt kahramanlarının gölgesinde ve hayal aleminde endişeli bir baba olarak düşünüyorum. Kızımın ben yaşlarına geldiğinde tabiki Allah ömür verirse o nasıl hayal edecek çocukluğunu diye.

Biz yaşların çocukları o zamanın gazoz kapları ile oynardık. Lik dediğimiz oyuncaklarımız duvarda sürtülerek yüzleri daha kayganlaştırıldı.Sonraları misketler bizim çocuk dilinde bilyeler girdi, oyun sahamıza. Rüyalarımda rengarenk bilyeler gördüğümü bilirim. Mahallemizin en kötü oynayan çocuğu olarak ve her zaman ütüldüğüm bilye oyunlarında rüyalarımın hep kazananı idim

Bisikletler çok lüks idi,bizim için.Şu an üst sınıf bir otomobili sahibi olmak gibi.Bizim tornetlerimiz vardı. Ayakla kontrol edilen.Benim olmadı.Arkadan itilerek hareket edilen tamamı ile doğa dostu. Uçurtma ve çıtalılar.Gazete veya evdeki eski naylon poşetlerden yapılan uçurtmalar.En yüksekte olan en prestişli idi.

Ben babamın ayakkabı dükkanında ticareti öğrenmek ve çocukların sokaka ağzına alışmayım diye ailemin aldığı tedbirlerle bu oyunların birçoğundan epey uzak kaldım.


Şimdilerin en kolay bulunan plastik topları dahi o zaman maç yapamadan anlaşmaya varılır, ya kimin ayağında patlarsa ya o öder ya da tüm oyuna katılanlar ortak öderdi.Demek insanların alım güçleri o zamanlar epeyce kısıtlı idi. Bunun etkisinde kalan çocuklar da böyle bi önlem alırdı. Pahalı olan oyuncaklarını korumak için.

Neyse,,, annne babalar! konu aslında bugünün moda oyuncakları hhaline gelen scotırlar ve daha neler neler... çocuklarımıza alıyor alıyor alıyoruz.Ancak bunları yaparken bu kadar sık ve çabuk değişen oyuncak kültürü içinde yavrularımız çocukluk oyuncakların dan hangilerini hatırlayacaklar? onlar bizim çocularımız kendi çocuklarına baktıklarında benim veya bizim hatırladığımız çocukluk oyuncaklarının hangilerini özlemle hatırlayıp arkalrına bakabilecekler...?

Scoterler 20 TL den başlayarak 50 TL ye kadar fiyatlarla piyasalarda satılmak ta . Kesenize uygun birini alın.
13 Haziran 2010 Pazar

Hiç yorum yok: