-İNSANLIK-

(İnsanlığın ne olduğunu öğrenmek için yanıp tutuşan bir öğrenci bu sorusuna cevap verecek bilge birini nihayet bulur. Fakat bilge, cevabı öyle kolay bir şekilde vermeye niyetli değildir.)

ÖĞRENCİ: Üstad, yıllardır beynimi kemiren bir konu hakkında fikrinize ihtiyacım var. Zenginlik, fakirlik, şöhret, yalnızlık, aşk, ayrılık, gurbet, aile ve benzeri her konuda derin yaşanmışlıklarınız var; yaklaşık yüz yaşı da devirdiniz.. Lütfen aydınlatınız beni, İNSANLIK nedir üstad?

BİLGE:: Öncelikle hoş geldin azizim. Doğrusu bir an için sen de diğerleri gibi zengin olmanın yollarını sormaya geldin diye biraz endişe duydum. Ama acele etmeyelim istersen. İNSANLIK dediğin derya deniz… Öyle bir iki cümleyle anlatılmaz. İstersen ben sana sorular sorayım sonra karşımıza ne çıkacak beraber bakarız. Ha unutmadan bulduğumuz kelimelerin baş harflerini yazmayı unutma. Çünkü insanlığın ne demek olduğunu bize onlar söyleyecek.

ÖĞRENCİ: Çok teşekkür ederim üstadım. Lütfen buyurunuz.

BİLGE: Söyle bakalım azizim, bu kadar sorun ve sıkıntıya rağmen insanı yaşamaya heveslendiren şey nedir?

ÖĞRENCİ: Bu dediğiniz olsa olsa UMUT’tur üstadım.(U)

BİLGE: Ne dersen o. Ben sadece soruları soracağım. Peki söyle azizim, insanın en büyük zenginliği olduğu halde insanın başını gövdesinden ayırabilen şey nedir?

ÖĞRENCİ: Hmm sorular git gide zorlaşıyor üstadım ama galiba bu bahsettiğiniz şey SÖZ’den başkası olamaz.(S)

BİLGE: Hiç fena gitmiyorsun azizim. Bir soru daha: 15 yaşındaki bir delikanlıyı bir günde 70 yaşına; 70 yaşındaki bir ihtiyarı ise 15 yaşına çevirebilen şey nedir?

ÖĞRENCİ: Üstadım bu soruya akılla cevap vermek mümkün olmadığından kalbime başvurmak zorunda kaldım ki bahsettiğiniz şey ancak ve ancak YÂR’dır. İnsanı mutluluktan gençleştireceği gibi hasretten bir günde yaşlandırabilir.(Y)

BİLGE: ilginç.. doğrusu fena cevap değil. Peki azizim bir tane daha; söyle bana insanları taştan aletler kullanmaktan kurtarıp bugünkü medeni duruma getiren en etkili silah nedir?

ÖĞRENCİ: Bu söylediğiniz su götürmez şekilde AKIL’dır üstadım. İnsan, aklı sayesinde bu günlere gelmiştir.

BİLGE: Gayet iyi gidiyorsun azizim. Beklediğimden güzel cevaplar veriyorsun doğrusu. Bakalım neler söyledin, UMUT, SÖZ, YÂR ve AKIL(U-S-Y-A). Devam edelim o zaman. İnsanı yaşadığı halde öldüren, gözünü kör eden ancak insan için su ve ekmek kadar vazgeçilmez olan şey nedir?

ÖĞRENCİ: UYKU’dur üstadım bahsettiğiniz şey. İnsanı yaşatırken öldürmesine rağmen insana su ve ekmek kadar gereklidir.

BİLGE: Güzel.. son iki soru kaldı azizim. Bunlardan biri şu; gerektiğinde insanı UYKU, YÂR dahil olmak üzere su ve ekmekten bile alıkoyan insanın başından bile daha değerli olan şey nedir?

ÖĞRENCİ: Üstadım insanı YÂR’inden, UYKU’su, ekmek ve suyundan bile eden, başından değerli şey olsa olsa DAVA’dır. İnsan ancak bir dava uğruna bunlardan vazgeçebilir.

BİLGE: Çok güzel azizim. Son soruya ne cevap vereceksin doğrusu merak ediyorum. Söyle bakayım, insanları UMUTsuz, YARsız, UYKUsuz, AKILsız, DAVAsız, SÖZsüz bırakıp birbirine düşüren, kıskançlık ve kavgaya sürükleyen şey nedir?

ÖĞRENCİ: Üstadım bunu cevaplamak için çok düşünmeye gerek yok. Bu bahsettiğiniz şey maalesef GIYBET’tir. İnsanın hem kendisine hem dost hem de düşmanına hülasa herkese en çok zarar veren şey GIYBETtir.

BİLGE: Gayet güzel. Bakalım neler buldun. UMUT(U), SÖZ(S), YAR(Y), AKIL(A), UYKU(U), DAVA(D) ve GIYBET(G). Yani USYAUDG.. Gayet güzel azizim. İşte insanlık budur.

ÖĞRENCİ: Üstadım inanın hiçbir şey anlamadım USYAUDG da ne demek?

BİLGE: İnsanlık azizim kendini öyle kolay ele vermez. Belki biraz uyum ve düzen biraz da sır barındırır. Şimdi lütfen bir daha bak. Belki de bulduğun kelimelerden kötü olanın üstünü çizip öyle bakmalısın.

ÖĞRENCİ: Üstü çizilecek galiba bir tek GIYBET(G) var. Ancak doğrusu hala bir şey anlamadım.

BİLGE:: Hadi azizim bana müsaade. Daha yapacak çok işim var.

ÖĞRENCİ: Üstadım durun lütfen üstadım…. Beni bu şekilde bir bilinmezlik içinde bırakmayınız! Ne olabilir ki insanlık… USYAUDG, GUSYAUD, DUYASUG, YAGUSUD, SAYDUGU, SAGDUYU üstüne çizmek?? Tabi ya… Hakikat gözümün önündeymiş bunca zamandır; ne kadar da körmüşüm, insanlık SAĞDUYU’dan başka ne olabilirdi ki?

Süleyman ÇELİK

BAHARTESİ/İNSANLIK

Ne düşünüyorsunuz?

11 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

Comments

comments