Çok GüzelÇok Güzel

İzlemeye değer, övünülesi 7 yerli komedi dizisi!

Klişeleşmiş sonunu bildiğimiz her yapımdan oldukça sıkıldık. Acının her tonunu görmek çok da kolay olmayan hayatımıza benzerlik taşısa da işler için yardımcı değildi. Çareyi yabancı dizilerde aradık. Gerçekten de güzel şeyler bulduk hatta öyle güzel bulduk ki ben Türk dizisi izlemem’ sloganında soluk bulduk. İstisna yok muydu peki? Size alt yazı takip edemeyeceğiniz durumlarda hazırlanırken kenarda açıp dinlenecek, sohbetlerde konuşurken yerli olup içimizden çıkan yeteneklerle övünülecek, gerçekten güzeliz dedirtecek 7 Türk dizisi.

Keyifli vakitler..

Kapak görseli:

https://kit8.net/illustrations/family-cinema-movie/

#1 Dadı

2002'de hayatımıza girmiş; Haldun Dormen, Kenan Işık, Gülben Ergen gibi ünlü isimlerle çalışmış tam bir aile dizisi Dadı. Evdesiniz ve ailenizle birlikte bir şeyler izlemek istiyorsunuz. Geçmişe dönmenin tam zamanı. Mısırları patlatıp normal bir aileye dadı olarak gelmiş sonrada nasıl olayları kendi tatlı farklılığında yedirmiş alışık olmadığınız komiklikte bir Gülben Ergen komedisini izleyebilirsiniz.

#2 Sıdıka

Atilla Atalay'ın hayali karakteri Sıdıka, 1997 de girmişti hayatımıza. İstanbul'un kenar mahallelerinde yaşayan orta halli bir ailede verilmeyen imkanlarıyla entelektüel beyine sahip kızımız ve onun kafasını asla anlamayan bir aile. Hayatın her şeye rağmen olumsuz yönlerine takılıp kalmamış bir pencereden izlediği kısıtlı hayatını içinde yaşadığı şartları komedi malzemesi yapmış kısaca her şeye rağmen dolu dolu bir kızın öyküsü Sıdıka.

#3 7 Numara

Üniversite için çeşitli şehirlerden gelmiş 4 şehirli kız ve 2 taşralı erkek öğrencinin, aynı evi kiralaması ev sahiplerinin ise çok tatlı birbirine aşık çocuğu olmayan bir çiftten oluşması üzerine açılan kapı 7 numara. Bana çocukluğumu, insanlığa dair güzel ümit dolu günleri hatırlatır. Sıcacık bir ev ortamı, tüm farklılıklara rağmen ortak çizgiyi sevgide, kardeşlikte aile gibi yaşamakta bulmuş. Salep ve battaniyeyle içi dolu gülümsemeler.

#4 Avrupa Yakası

Yazılarına, düşünce şekline bayıldığımız Gülse Birsel'in ellerinden bir durum komedisi. Pek bilmeyen yoktur sanıyorum. Birbirinden yetenekli çok fazla ünlü isim yer aldı bu dizide. Canınız sıkkın olduğunda, keyfiniz kaçtığında, kendinize harika bir pizza sipariş ettiğinizde size eşlik etmelik enfes bir komedi. Avrupa Yakası' nın yeri her ne kadar çoğu Gülse taraftarı için ayrı olsa da onun güzel kaleminden olan diğer dizisi 'Yalan Dünya'da ülkemiz için bulunmaz güzel nimetlerden biri.

#5 İşler Güçler

Modern Muzip Yalanlar dizisi. Dizilerin durağanlığından, yarım saat geçen bakışmalardan sıkıldıysanız, kendinize canlı, dinamik ve tabi ki güzel kafa eseri eğlenmelik bir dizi arıyorsanız İşler Güçler tam adresi. Çok akıcı ve Türk dizilerinde pek rastlamadığımız geçiş teknikleriyle Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz'in bildiğim kadarıyla hayatlarına yakın hikayeler anlatan güzel modern bir komedi. Ekibin çoğunun yer aldığı diğer bir efsane dizileri de 'Kardeş Payı' orijinal detayları, senaryosu ve oyunculuğuyla çok güzel bir kış akşamı dizisi.

#6 1 Erkek 1 Kadın

Modern bir aşk hikayesi vitrininde kendinizden çok fazla şey bulabileceğiniz erkek kadın ilişkisini anlatan defalarca izlediğim dizi. 9 yıldır birlikte yaşayan, artık evlenmek isteyen Zeynep ve Ozan'ın hikayesi. İlerleyen sezonlarda diziye iki de çocuk eklenecek. Oyunculuğunu, hareketlerini, jest ve mimiklerini konuşturan Demet Evgar, maço ama aşık bir erkeği canlandıran Emre Karayel'in ikili hayatları. Dizide başka kimsenin yüzünün gözükmemesi bende Tom&Jery'yi uyandırıp tatlı bir incelik hissi katmıştı. Sevgilinizle, eşinizle izlenesi tam bir güzel vakit dizisi.

#7 Leyla İle Mecnun

Geldik benim için bambaşka olan, absürt komedinin ülkemde ki en güzel örneğine. Bize kattıkları insanlık duygusu, güzel insanların varlığına olan inanç, hayal gücünüzü perçinleyecek bir senaryo, vermeye çalıştığı hissi tam da bam telinden geçirerek yaşatılmış oyunculuklar. İzlediği şeylere kolay kolay gözleri sulanmayan biri olarak bazı sahnelerinde sessizce ağlatan, işin komedisini yapmak gerektiğinde güzel kafanızı seveyim dedirten enfes bir dizi. Dünya'da hala umut arayanların, insanlığa hayata gerçekten bakabilenlerin, 'bu devirde bunu kim yapıyor ki' repliğini silip atan, size pek rastlamadığınız gerçek insani duyguları anlatan bir eser. Aileye, sevgiliye, dosta, çocuklarınıza miras bırakılası.

#8 ALKIŞLAR!

Burada bahsettiğim her diziyi keyifle birçok kez tekrar izlemişimdir. Hepsi de güzel kafaların, yeteneklerin eseri. Güzel bir iş, parlak zeka, iyi oyunculukla hepsi ülkemiz için birer gurur kaynağı bence. Türk dizi sistemindeki çarpıklıklara, kötü şartlara rağmen ayakta alkışlanası çalışmalar bıraktıkları için; yayında ve yapımda emeği geçen tabiriyle bu işte parmağı olan, ter döken herkese teşekkürler.
İyi ki varsınız..

Ne düşünüyorsunuz?

1 puan
Upvote Downvote

Osmanlı Tarihi Bilgisine Güvenenler İçin Özel Tarih Testi

Art De Huile Bayileri Bolu, Art De Huile Bolu, Aromaterapi Eczane Bolu, Art De Huile Ürünleri