Harper Lee Bülbülü Öldürmek Konusu, Özet, Yorum, Alıntılar, Sözleri, Karakterleri

Kitap Bilgileri

Yazarı: Harper Lee

Türkçesi: Ülker İnce

Yayın Evi: Sel
Sayfa Sayısı: 357

Baskı 1, Eylül 2014,   Baskı 18, Şubat 2017

Arka Kapak Bilgisi

1960 yılında yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.
Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.
“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.

“1800’lü yıllarda İngiltere’den Güney Amerika’ya göç eden ve Alabama Eyaletine bağlı Maycomb adında bir kasabaya yerleşen Atticon kendinden 15 yaş küçük bir bayanla evlenir. İki tane çocukları olur. İkinci çocuk 2 yaşına geldiğinde annesi ölür.Roman ikinci çocuk Scoud ‘un ağzından yazıldığı için çocuksu bir bakış ve anlatım vardır. Yazar  Maycomb kasabasındaki gelenek görenek, siyasal yapı, sosyal yapı, dinsel yapı ve benzeri bütün davranışları olaylarla anlatır.Yazar kendi fikirlerini, felsefi görüşünü romanın genelinde Attikon’a söyletmektedir.

Romanın baş kahramanları Scoud, Jem, Atticon ve Dill’dir. Fakat olayın akışına göre, yeni kahramanlar ortaya çıkar.

Ne düşünüyorsunuz?

32 puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Işıl Işıl Parlayan Cilt Maskesi, Kahve Telvesiyle Maske Nasıl Yapılır

Italo Calvino En İyi Kitabı,Italo Calvino Görünmez Kentler Özeti,Alıntı,Yorum,Sözleri