Çok GüzelÇok Güzel

En İlginç Fobiler

AGORAFOBİ (Açık Alan Fobisi)

Açık alan fobisi, kişinin açık alanda kendini güvensiz hissetme durumudur. Kişi eve kapanır, dışarı çıkmaya cesaret edemez. Sürekli başına bir şey geleceğini ve kimsenin yardım edemeyeceğini düşünür. Bu durum kaygısını artırır. Bu kaygı o kadar fazladır ki, kişi dışarı çıkacağı durumlarda panik atak geçirebilir.

AGİROFOBİ ( Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu)

Kişinin karşıdan karşıya geçme durumunda aşırı korku yaşaması durumudur. Bu korku, arabaya olan korku ile karşılaştırılmamalıdır. Kişi, arabaların yalıtılmış olmasından emin olduğundan emin olsa da, karşıya geçerken ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bu fobiye sahip olan kişiler, genellikle çocukluklarında, karşıya geçme konusunda ebeveynleri tarafından korkutulmuşlardır.

MAGEİROCOPHOBİA (Yemek Pişirme Korkusu)

Bu fobiyi yaşayan insanlar, yemek yapan birini görünce korkuya kapılırlar. Bunun altında yatan sebep, kişinin kendisini bu konuda yetersiz hissetmesidir. Bu bozukluk, kişi yalnız yaşıyorsa aşırı zayıflamasına ve sağlıksız beslenmesine yol açar.

EFSOPTROFOBİ( Ayna Korkusu)

Her sabah yüzümüzü yıkarken, her asönsere bindiğimizde karşılaştığımız aynalar gerçekten masum nesneler mi? Bu fobiye sahip insanlar, hayatları boyunca aynaya bakmadan yaşamak zorunda kalırlar. Çünkü inandıkları şey, aynadaki görüntünün fiziki ama ruhen başka bir varlığı yansıttığını düşünürler.

PEDYOFOBİ (Oyuncak Bebek Korkusu)

Oyuncak bebekler,  insana benzediklerinde sempati topluyorlar. Bu benzerlikler çoğaldıkça ve detaylara indikçe bir noktadan sonra sempati korkuya donüşüyor. Bunun sebebi de, insana çok basit özellikleriyle benzeyen, ya da en ufak detayına kadar kusursuz şekilde insana benzeyen yapay formlar insanlarda korku yaratmıyor. Arada kalan her şey irkilme hissi uyandırıyor. Bu fobiye sahip kişilerin Oyuncak Bebek Chucky filmini izlememelerini öneririz.

FİLOFOBİ (Aşık Olma Korkusu)

Aşık olmaktan korkma durumudur. Kişi, kötü bir ilişki deneyiminden sonra fazla yara almıştır ve tekrar aynı yarayı almaktan korktuğu için kendini ilişkilere karşı soyutlamıştır. Yaşadığınız tüm kalp acıları, hayal kırıklıkları, yarı yolda bırakılmışlıklar birleşiyor ve kalbiniz buna daha fazla dayanamıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

2 puan
Upvote Downvote

Saçınızda kepek, kaşınma ve dökülme problemi varsa…

4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ..